راهنمای انتخاب و چیدمان کوسن

راهنمای انتخاب و چیدمان کوسن

آیا اتاق نشیمن شما کمی قدیمی و خسته است؟ اتاق های نشیمن اغلب تبدیل به یک فضایی تکراری و به درد نخور می شوند و استهلاک مداوم وسایل می تواند آنها را ناکارآمد و کهنه جلوه دهد. اغلب دکور کردن مجدد اتاق نشیمن کار سختی به نظر می رسد؛ پس قبل از اینکه خود را گرفتار نقاشی مجدد دیوارها و تعویض کفپوش  یا مبلمان قدیمی کنید، فضای اتاق نشیمن را با کوسن های جدید زیبا کنید.

 اگر کوسن ها به درستی انتخاب شوند می توانند تمام المان ها را به سمت خود بکشند و اجازه ندهند شلوغی و درهم ریختگی محیط اتاق به چشم آید. اما انتخاب صحیح کوسن کار بسیار سختی است و به راحتی همه در آن دچار مشکل می شوند. در ادامه گام به گام به شما  آموزش می دهیم که چطور از پس این کار مشکل برآیید.

گام 1 : اگر کوسن ها با پارچه مشابه مبلمان هستند، از شرشان خلاص شوید!

کوسن
بعضی از مبل ها کوسن هایی با پارچه مشابه مبل عرضه می شوند، این اصلاً خوب نیست. اگر پارچه کوسن مبل شما با پارچه خود مبل یکی است می توانید آن را به کسی هدیه دهید، یا از هر راه دیگری از شر آن خلاص شوید. افزودن کوسن ها به اتاق نشیمن یک فرصت خوب برای اضافه کردن رنگ و بافت به اتاق می دهد. کوسن های هم شکل مبل، باعث می شود مبل شما خیلی بزرگ به نظر برسد. اگر از کوسن هایی استفاده کنید که رنگ شان مکمل سایر رنگ های اتاق باشد و متضاد رنگ مبل باشد می تواند به اندازه اضافه کردن یک تابلو هنری به دیوار کارساز باشد.

گام 2 : بوم رنگ تان را انتخاب کنید

بوم رنگ

این مرحله مهم ترین گام است، حتی مهم تر از انتخاب خود کوسن ها. چرا که اگر به درستی انجام شود، مجیط را شیک و سازگار می کند. بیشتر اوقات اتاق های نشیمن سرشار از رنگ ها و نقش ها هستند. رنگ دیوارها، نقش های روی پرده، تابلوهای نصب شده روی دیوار، میز جلو مبلی و مابقی خرده ریز ها… همه اینها به اتاق رتگ و بافت می افزایند. اغلب همه اینها نامنظم چیده شده اند و فضا را شلوغ جلوه می دهند. گزینش کوسن ها بر اساس رنگ های موجود در اتاق نشیمن به شکل زیرکانه ای نمام این شلوغی را از بین می برد و کمک می کند که رنگ ها به جای آنکه ضد یکدیگر عمل کنند، یکدیگر را تکمیل کنند.

خب، الان می توانیم به سمت گزینش رنگ ها برویم. بهترین راه برای انجام این است که گوشی به دست (یا لپ تاپ به دست) در وسط اتاق بنشیند و دو یا سه رنگ مطابق معیارها زیر انتخاب کنید:

یک. رنگ باید در یکی از المان های اتاق مثلاً پرده، نقاشی روی دیوار، گلدان روی میز باشد و

دو. رنگ ها باید مکمل همدیگر باشند، این نکته بسیار مهم است. سه رنگ جیغ و درخشان انتخاب نکنید. این رنگ ها باید در کنار هم زیبا به نظر برسند.

روی این گزینش ها خیلی تامل کنید، چرا که این رنگ ها قرار است روی کوسن های شما نقش ببندد و نهایتاً آهنربایی باشد که تمام رنگ های اتاق نشیمن شما رو به سمت خود جذب کند.

 برای انتخاب دقیق تر رنگ ها حتما سری به سایت های چرخه رنگ مراجعه کنید.

گام 3 : انتخاب تعداد کوسن ها برروی هر مبل

کوسن

تعداد کوسن ها به سبک اتاق بستگی دارد. اگر سالنی کلاسیک با رنگ های عمیق دارید، تعداد کوسن ها باید زوج باشد. اگر به دنبال ظاهری مدرن و متنوع هستید تعداد فرد برای شما مناسب است. می دانیم که این نظریه از نظر شما عجیب است، ولی درست است و واقعا می تواند در چیدمان کوسن ها روی مبل تفاوت ایجاد کند که به آن هم خواهیم رسید. برای الان فقط به این فکر کنید که فضای کلاسیک را می پسندید یا مدرن و در نتیجه تعداد زوج کوسن یا فرد.

 از نظر تعداد دقیق کوسن ها، کاملاً بستگی به سایز  و تعداد مبل شما  دارد. غالبا مبل های سه نفره 5، و مبل های 2 نفره 4 و مبل های تک نفره یک کوسن مناسب است.

گام 4 : گزینش کوسن ها

کوسن

خب، به قسمت راحت کار رسیدیم. شما الان رنگ کوسن ها و تعداد آن ها را می دانید، پس خرید را شروع می کنیم.

زمانی که می خواهید برای خرید اقدام کنید رنگ ها انتخاب شده را در دست داشته باشید. نیازی نیست که کوسن انتخاب شده تمام این رنگ ها را در خود داشته باشد. بیشتر کوسن های شما تنها یک رنگ از رنگ های گزینشی را خواهند داشت، ولی همین یک رنگ باید در کوسن برجسته باشد و به چشم بیاید. دشوار است که کوسنی را پیدا کنیم که دو یا سه رنگ از رنگ های گزینشی را داشته باشد. اگر چنین کوسنی پیدا شود، در واقع رنگ ها را به یکدیگر گره زده اید. برای درک بهتر به عکس زیر نگاه کنید.

 نگاه کنید که در تصویر بالا کوسن ها چگونه رنگ کرم را از مبل دیگر، آبی از میز جلومبلی، و خاکستری از دیوار. بیشتر این کوسن ها تنها یک یا دو رنگ از این سه رنگ را در خود دارند، ولی ترکیب این سه رنگ به اتاق جلوه خوبی می دهد.

گام 5 : چیدمان کوسن ها روی مبل

کوسن

قانون سریع و محکمی برای نحوه چیدمان وجود ندارد ولی برای اثربخشی بهتر به چند نکته باید توجه کرد. اگر به دنبال دکور کردن کلاسیک هستید ، یک  یا دو کوسن مشابه در هر انتها قرار دهید.

اگر به دنبال طراحی مدرن هستید آزادتر و خیلی دست و پا بسته عمل نکنید. برای مبل دو نفره می توانید از یک کوسن بزرگ استفاده کنید و یا مبل را پر از کوسن کنید. ولی به طور معمول بین 3 تا 5 کوسن مناسب به نظر می رسد. اگر 4 کوسن مربعی و 1 مستطیلی دارید، مربعی ها را در دوطرف و مستطیلی را در میانه مبل قرار دهید. اگر 5 کوسن مربعی دارید، 3 تا از آن ها را در یک طرف و دو تا را در طرف دیگر بگذارید.

 رنگ ها کوسن ها را موقع چیدمان به یاد داشته باشید اگر یک کوسن دارید که دو یا سه رنگ از رنگ های گزیده را در خود داشته باشد، در کنار آن ها کوسن هایی با سایر رنگ ها بگذارید. نکته مهم برای نتیجه گیری بهتر این ات که خیلی سخت نگیرید. می توانید یک چیدمان را برای چند روز امتحان کنید و اگر خوشتان آن را نگه دارید.

منبع : سایت dengarden

admin
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *